Dětské matraceKvalitní spaní a výběr správné postele a matrace, je důležitý v každém věku. U dětí, které rostou a vyvíjejí se, je správná poloha ve spánku obzvláště důležitá. Už od miminka musíme řešit výběr správné matrace do první postýlky.
Matrace by měla do postýlky přesně zapadat. Pokud máme atypickou postýlku, můžeme si nechat vyrobit matraci na míru. Matrace určené pro miminka a malé děti, by měly splňovat určité parametry na tuhost. V případě výběru určitě vybíráme ty, které jsou určeny speciálně pro ně (např. Bambino Klasik, Bambino Eco, Bambino Latex, Baby Flex a Baby Kokos). V případě, že používáme monitoring dechu, je potřeba, aby výška matrace byla 6 – 8 cm, jinak jsou impulzy vysílány při malé hmotnosti miminka velmi slabě a mohou údaje dechu špatně zachycovat.


Nejdoporučovanějším materiálem pro menší děti jsou matrace pěnové a to především z tzv. PUR pěny. Ty jsou dostatečně pevné a zároveň lehké a vzdušné. Tyto matrace by měly být bezzónové, tedy bez profilování (např. matrace Morfeus, Alenka, Markéta, Simple Pur, Flora Bio Plus). Všeobecně by tyto matrace měly být tužší, aby se páteř dítěte vyvíjela správně. Výška matrace je pro děti doporučována maximálně 15 cm.


Tyto matrace by měly být čištěny bez chemie a to pouze vodou, popř. vodou s octem. Je doporučováno vyvarovat se chemických přípravků. Pro lepší hygienu matrace a zamezení jejímu znečištění, je doporučováno použít vhodný potah. Snímatelný potah je u dětských matrací samozřejmostí, ale doporučován je i potah přídatný (chránič). Jeho vlastnost by měla být především nepropustnost vody a snadné čištění, popř. praní v případě nehody. Je důležité zabránit, aby tekutina pronikla do jádra matrace.


U starších, větších dětí, už můžeme použít i matrace zónované (např. matrace Dominika, Fresh Active, Samanta, Wave Comfort, Andrea Cool). Pro teenagery můžeme vybírat z matrací pro dospělé, jelikož se jejich požadavky na spaní většinou od dospělých nijak neliší. Záleží už tedy na nich, jaké matrace jim vyhovují.